15 lutego 2013

Jak sprawdzić datę ważności kosmetyku? cz. 4

Kilka dni temu wspominałam o dwóch dużych koncernach kosmetycznych, dziś przyszedł czas na kolejny. 
Firma Unilever, w skład której wchodzą marki: Axe, Clear, Dove, Rexona, Signal, Timotei.

Jak jest z datą ważności w ich przypadku? Podobnie jak w przypadku uprzednio wymienionych produktów. Jeżeli minimalny okres przydatności kosmetyku to więcej niż 30 miesięcy (ponad 2,5 lat), to na opakowaniu nie pojawia się termin trwałości. 

W takim przypadku na opakowaniu pojawia się symbol otwartego słoiczka z liczbą i literą M (np. 12M). Liczba ta oznacza, że „okres trwałości po otwarciu” liczony od daty pierwszego użycia wynosi 12 miesięcy.
Niektóre kosmetyki jak na przykład aerozole, niektóre mydła, wody toaletowe nie muszą być oznakowane symbolem słoiczka, mimo, że ich okres przydatności wynosi ponad 30 miesięcy. Jest to związane z tym, że produkty te są odporne na działanie czynników zewnętrznych, bądź też nie zachodzi dla nich ryzyko pogorszenia jakości zdrowotnej. Oznakowania w postaci „słoiczka” nie wymagają też próbki, gdyż są w całości zużywane po otwarciu.

Wszystkie pozostałe kosmetyki, o minimalnym okresie przydatności krótszym niż 30 miesięcy, nadal będą oznakowane dotychczasowym sposobem – czyli poprzez podanie terminu trwałości (np. 06/2007) z napisem „Najlepiej zużyć przed końcem”, co oznacza, że produkt zachowuje wszystkie swoje właściwości do wskazanej daty. (źródło

No i właśnie - o ten otwarty słoik cała afera. Znaleźć go jest dosyć łatwo. Gorzej z przestrzeganiem faktycznego daty pierwszego użycia ;) Należy pamiętać, że po otwarciu produktu, obowiązuje nas jedynie ten symbol, a nie ewentualna data ważności wytłoczona na opakowaniu.
A jak sobie poradzić z (często) zawodną pamięcią? Po prostu pisać daty na opakowaniu! Otwarcia, albo jeszcze lepiej - dnia, do którego należy zużyć kosmetyk. Warto używać mazaków wodoodpornych, żeby mieć pewność, że cyfry się nie zetrą.
Poniżej możecie zobaczyć datę pierwszego otwarcia i stosowania przeze mnie kremu Sudomax ;)


Poprzednie posty o dacie ważności kosmetyków:

8 komentarzy:

 1. Bardzo przydatne posty,przekopałam moje kosmetyki i posprawdzałam je:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo proszę o pomoc w rozszyfrowaniu kosmetyków shiseido 3WJEH.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z kodami Shiseido niestety są spore problemy. Według kalkulatora checkcosmetics ten kod wskazuje na produkcję w 2005 roku, lecz jak wiadomo - może to być błędne. Skontaktowałam się z firmą, jak tylko odpowiedzą to dam znać.

   Usuń
  2. Niestety nie udało mi się zdobyć konkretnych informacji - firma napisała tylko, że dane z checkcosmetics są nieprawidłowe, ale kosmetyk jest przydatny do użycia jeszcze przez kilka lat.
   Od siebie dodam tylko, że jeśli produkt został otwarty trzeba pamiętać o symbolu słoiczka, o którym jest powyższa notka :)

   Usuń
 3. no ok ale jak jestem w sklepie i chcę zakupić np farbę do włosów firmy l'oreal a na opakowaniu widnieje tylko kod 10J700 to skąd wiedzieć bez internetu ile czasu kosmetyk już istnieje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie powinna się zdarzyć sytuacja, że zakupiony kosmetyk będzie przeterminowany. Jeśli tak, to zawsze można go zareklamować. Jedynym rozwiązaniem dla konsumentów jest zapamiętanie znaków, co nie ukrywam - mogłoby być bardzo uciążliwe. W tym przypadku literka J powinna oznaczać 2013 jako rok produkcji. M.in. na tej stronie można uzyskać kilka informacji: http://www.makeupmag.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=21:daty&catid=8:mag&Itemid=11.
   W perfumeriach takich jak np. Douglas można poprosić pracownika o sprawdzenie daty z opakowania.

   Usuń
 4. mam pytanie a. jak rozszyfrowac daty na kosmetykach z dove , axe rexona , timotei. bardzo prosze o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie wymienione firmy należą do Unilever i ten przypadek wyjaśniłam w powyższym poście. Najważniejszy jest symbol otwartego słoika i czas użytkowania od pierwszego otwarcia kosmetyku. Datę produkcji można sprawdzić na http://checkcosmetic.net , ale trzeba pamiętać, że ten kalkulator może się mylić.

   Usuń

Bardzo dziękuję za komentarze - wszystkie uważnie czytam i staram się odpowiadać na każde pytanie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...