10 marca 2014

Olejek arganowy - skąd? dla kogo? jak uniknąć podróbki?


O olejku arganowym słyszała chyba każda blogerka. Ja od pewnego czasu jestem nim zauroczona, ale zanim pojawi się recenzja produktu konkretnej firmy, chciałabym przybliżyć sam olejek.


Jak powstaje olejek arganowy?

Olejek arganowy zawdzięczamy drzewom Arganu (rosnącym wyłącznie w Maroko), a konkretnie twardym ziarnom znajdującym się w jego owocach. Sam proces wytwarzania jest żmudny i pracochłonny, bowiem wykonywany jest głównie tradycyjnymi metodami. Do uzyskania 1 litra oleju arganowego potrzebne jest około 35 kg suchych owoców, co daje niecałe 3 kg ziarna. To tłumaczy stosunkowo wysoką cenę produktu, prawda? Jako, że każdy orzech arganowy musi zostać otwarty, a jego skorupa jest nawet 16 razy twardsza od skorupki orzecha laskowego, to nasiona często pozyskuje się z kozich odchodów. Te zwierzaki z łatwością wdrapują się na drzewa, zjadają liście i owoce a następnie wydalają nieprzetrawione, lecz łatwiejsze do otwarcia ziarna. Obecnie, ze względu na używanie przy produkcji maszyn a nie tylko kobiecych rąk, takie sytuacje zdarzają się rzadziej.

źródło: katjuju.com



Olej arganowy - dla kogo i po co? 

Olejek arganowy jest nazywany płynnym złotem nie tylko ze względu na swój kolor, ale także na genialne właściwości pielęgnacyjne. Polecany jest przede wszystkim do skóry dojrzałej, wrażliwej, suchej, alergicznej i trądzikowej. Jest bogaty w witaminę E (670 mg/kg), która m.in. zapobiega wysuszeniu, zmniejsza rumień i chroni przed zniszczeniem płaszcza lipidowego naskórka (czyli tej warstwy, która chroni skórę przed oddziaływaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, utratą wody, wnikaniem wirusów i bakterii). Ponadto zawiera prawie 100 substancji czynnych (wśród nich karoteny, polifenole, sterole).

Jak więc stosować olej arganowy? Najlepiej na jak najwięcej partii ciała, bowiem produkt:
  • poprawia krążenie (świetny do masażu)
  • posiada właściwości antyoksydacyjne
  • odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry
  • spowalnia proces starzenia się, wygładza zmarszczki
  • regeneruje zniszczone i chore komórki
  • łagodzi bóle stawów i mięśni
  • głęboko i skutecznie nawilża suchą skórę
  • zapobiega przesuszeniu i utracie elastyczności skóry
  • wygładza i ujędrnia skórę (pomaga pozbyć się cellulitu)
  • uspokaja podrażnioną skórę i działa regenerująco (także przy bliznach i rozstępach)
  • przyspiesza gojenie otarć naskórka
  • łagodzi trądzik, alergię, nadaje się także dla skóry atopowej
  • zmniejsza łuszczenie i świąd (w przypadku łuszczycy)
  • łagodzi poparzenia skóry
  • chroni przedszkodliwymi czynnikami zewnętrznymi - np. wiatrem czy zimnem
  • wzmacnia włosy
  • poprawia stan paznokci
  • pomaga wyeliminować szorstką (a nawet stwardniałą) skórę na łokciach, kolanach i piętach


Jak wybrać olej arganowy i nie naciąć się na podróbkę?

1) Poszukaj zaufanego producenta, najlepiej takiego, którego kosmetyki posiadają certyfikat EcoCert. 
2) Dystrybutor/sprzedawca też jest ważny! Podrzędne sklepiki z kosmetykami z odrapanymi etykietami mogą świadczyć o złym transporcie i przechowywaniu sprzedawanych produktów (np. zbytnia ekspozycja na promienie UV) dlatego warto przyjrzeć się miejscu, w którym chcemy zaopatrzyć się w olejek.
3) Wybierz olej zimnotłoczony i nierafinowany. Tłoczenie na zimno zapewnia zachowanie najcenniejszych składników i właściwości, które pod wpływem ciepła mogłyby ulec zniszczeniu. Określenie "nierafinowany" zapewnia nas dodatkowo o nieużywaniu środków chemicznych - olej wyciskany jest wyłącznie mechanicznie. Warto jednak zauważyć, że alergicy mogą dość silnie zareagować na olej nierafinowany - właśnie ze względu na brak dodatkowego oczyszczenia.
4) Zwróć uwagę na kolor i zapach. Nierafinowany olejek arganowy ma złoty kolor i specyficzny zapach. Jeśli olej jest bezbarwny i nie pachnie - prawdopodobnie był rafinowany. Zaniepokoić powinna także sytuacja odwrotna czyli zapach odrzucający i wręcz niemożliwy do zniesienia - może to wskazywać na zjełczenie, choćby przez ekspozycję na światło słoneczne.
5) Sprawdź cenę. Niestety olejek arganowy jest dość drogi, właściwie zaliczany jest do najdroższych olejków na świecie. 20 czy 30 złotych za 100 ml powinno obudzić naszą czujność. Lepiej wygrzebać z portfela kilka groszy więcej i mieć pewność, że mamy do czynienia z produktem oryginalnym a nie z czymś niewiadomego pochodzenia. 
6) Zakup w Maroko nie gwarantuje oryginalności. Niestety i w ojczyźnie tego cudownego produktu możemy trafić na podróbki. Promocyjne ceny mogą obejmować np. olej z oliwek z dodatkiem substancji barwiącej jak choćby papryka... Bądźmy uważni i nie dajmy się na to nabrać.



A co Wy myślicie o olejku arganowym? Używacie? Lubicie? A może dopiero planujecie zakup lub w ogóle nie jesteście przekonane do tego specyfiku?


2 komentarze:

  1. Trochę teorii zawsze się przyda, bardzo ciekawy artykuł :)

    OdpowiedzUsuń
  2. nie ma nic lepszego jak olej arganowy. Do olejowania włosów po prostu idealny :)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za komentarze - wszystkie uważnie czytam i staram się odpowiadać na każde pytanie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...